Risto Agur

vandeadvokaat, partner
+372 610 8010
+372 554 0002
risto.agur@nove.ee

Õigusvaldkonnad

Ühinemised ja omandamised (M&A), äriühinguõigus
Pangandus ja finantseerimine (B&F)
Üldine lepinguõigus
Vastavuskontroll

 

Risto peamisteks praktiseerimisvaldkondadeks on ühinemised ja ülevõtmised (M&A), äriühinguõigus, pangandus- ja finantsõigus, üldine lepinguõigus ja vastavuskontroll. Ta on nõustanud mitmeid Eesti ja Balti regiooni suuremaid ja keerulisemaid tehinguid, esindades nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi strateegilisi investoreid, investeerimispanku, erakapitali-ettevõtteid ja teisi finantsinstitutsioone. Samuti on ta nõustanud mitmete krediidiasutuste, krediidiandjate ja makseasutuste asutamist, restruktureerimist ja likvideerimist ning paljusid kindlustusandjaid, fondivalitsejaid, investeerimisühinguid, börsiettevõtjaid, telekomiettevõtjaid ja teisi suurettevõtjaid nii kohalikes kui piiriülestes tehingutes ja regulatiivküsimustes.

Risto on nõustanud keerulisi ja suuremahulisi M&A tehinguid väga erinevates sektorites, sh finants ja kindlustus, kaubandus, jäätmekäitlus, tehnoloogia, kinnisvara, laevandus, meedia jpt. Pangandus- ja finantsvaldkonnas on Risto nõustanud väga erinevaid ja suuremahulisi tagamata ja tagatud finantseerimistehinguid nii laenu kui ka omakapitaliga, sündikaatlaene, projekti- ja kaubanduse finantseerimistehinguid, riski- ja erakapitali finantseerimistehinguid, tehinguid makseraskustes ettevõtjate, ettevõtete ja nende varadega, võlakirjakirjaemissioone, LMA põhiseid laenulepinguid, ISDA põhiseid tuletistehinguid, võla- ja asjaõiguslikke tagatistehinguid aktsiate, õiguste, nõuete, kontode, kinnisasjade, laevade, kütuse, vagunite ja muude vallasasjadega, ning andnud nende osas välja sadu õigusarvamusi.

Risto on juba 20 aastat tegutsenud Eesti juhtivates advokaadibüroodes. Enne NOVE Advokaadibürooga liitumist oli ta Advokaadibüroo KPMG Law asutaja ja juhtivpartner ning varasemalt töötas ta vandeadvokaadi ja valdkonnajuhina Advokaadibüroos SORAINEN, kus ta juhtis muu hulgas äriühingu- ja tööõiguse töögruppi (2006–2007) ning restruktureerimise ja maksejõuetuse töögruppi (2009–2010).

Tal on alates 2008. aastast suur kogemus makseraskustes ühingute osaluste, ettevõtete ja nende varade omandamise, restruktureerimise ja müügiga seonduvalt nii täite-, pankroti-, saneerimismenetlustes kui nende väliselt (distressed M&A), olles tegutsenud aktiivselt nii kohtuvälise restruktureerimisnõustajana, kohtu poolt määratud saneerimisnõustajana kui pankrotitoimkondade liikmena. 

Risto kui tunnustatud õigusnõustaja kohta on prominentsed rahvusvahelised õigusturge hindavad väljaanded märkinud:

  • „Aguri oskust näha suurt pilti ja märgata detaile on võimatu ülehinnata“; „Praksise juht Risto Agur suudab igat olukorda professionaalse ettevõtjana analüüsida.“ – The Legal 500 (Äriõigus, ühinguõigus ja M&A).
  • „Terav ja äriliselt nutikas“ juhtivpartner Risto Agur pakub „piiriülestel põhimõtetel rajanevaid terviklikke ärilisi lahendusi“.  – The Legal 500 (Pangandus- ja finantsõigus ja kapitaliturud).
  • Kliendid kirjeldavad Ristot kui „praktilise lähenemisviisiga“ ja „väga meeldivat ning äriliselt tarka“ professionaali. Ristos hinnatakse tema võimet „võtta projektides juhtiv roll“ ja „tagada, et kõik kulgeks sujuvalt“. – Chambers Europe (Äri- ja ühinguõigus).
  • Klientide tagasiside: „kliendile orienteeritud“, „kliendi jaoks kättesaadav ning püüab alati saavutada parimat tulemust“, „Risto annab kvaliteetset ja spot-on nõu“, „Ta annab väga äri-keskset nõu, mida tõesti saab kasutada ja ta vastab alati kliendi ootustele või ületab neid“. – The Legal 500 (Pangandus, finants- ja kapitaliturud, äriühinguõigus, M&A, vaidluste lahendamine ning kinnisvara- ja ehitusõigus).
  • Legal 500 2020 kohaselt on Risto Agur ka juhtiv nõustaja intellektuaalomandi, infotehnoloogia ja telekomi valdkonnas, kus tema ja tema meeskond sai klientidelt järgneva tagasiside: „Pädev meeskond, tugev õiguslik ekspertiis, põhjalik valdkonnatundmine, ja usaldusväärse advokaadibüroo maine.“

Töökogemus

2020–… Advokaadibüroo NOVE, vandeadvokaat, partner
2013–2020 Advokaadibüroo KPMG Law OÜ, vandeadvokaat, asutaja ja juhtivpartner
2000–2013 Advokaadibüroo SORAINEN, vandeadvokaat

Haridus

2007-2008 Georgetown University Law Center, USA (Foundations of American Law and Legal Education), Fulbright award
2007 Georgetown University Law Center, USA (LL.M., Securities and Financial Regulation), Fulbright award
1999-2003 Tartu Ülikooli õigusteaduskond (bakalaureusekraad õigusteaduses / ametlikult võrdväärne magistrikraadiga)

Keeled

eesti, inglise

Liikmesus

Eesti Advokatuur
Association of US Alumni in Estonia
Fulbright Alumni Association
Georgetown University Alumni Association

Muud avalikud sõnavõtud

Ülevõtmised tulekul: LHV-Tallinki kaasus ennustab uut peatükki turul. Äripäev, 22.04.2020
Advokaadibüroo partner: tõhusa vilepuhumise süsteemi puudumisel võib skandaal ettevõtte hukutada. Ärileht, 20.02.2020
Advokaadibürood seisavad silmitsi kolme väljakutsega. Äripäev, 14.02.2020
Vilepuhumise nõuded aitavad ettevõtjal oma musta pesu ise ära pesta. Äripäev, 07.02.2020
Risto Agur, Ann Tarkin: Brexit mõjutab ka Eesti ettevõtjaid. Äripäev, 01.09.2019
Andmekaitsereform tuleb kui laastav maru. ITuudised.ee, 10.02.2017
SEADUS: maksejõuetu peab pankrotiavalduse esitama 20 päeva jooksul. Ehitusuudised.ee, 31.08.2010 
Investeerimine maksejõuetusse firmasse. Raamatupidaja.ee, 24.09.2009
Mis imeloom see saneerimisseadus on? Advokaadibüroo Sorainen presentatsioon, 04.02.2009
Pankrotimenetluse alternatiiv saneerimine. Äripäev, 25.08.2008
Kuidas peab juhatus käituma, kui tema ühing satub makseraskustesse? Advokaadibüroo Sorainen presentatsioon Äripäeva seminaril
Väikeaktsionäride huve saab paremini kaitsta. Äripäev, 15.10.2003